Sumo mrtvý tah

Zaujměte co nejširší stoj rozkročný, vzdálenost chodidel je větší než šíře ramen. Kolena i špičky nohou míří od sebe. Osu uchopte do propnutých paží a přisuňte těsně k holením. Ruce máme přibližně na šířku ramen a osu držíme mezi nohama. Zatlačíte do pat a zvedáte činku po holeních a stehnech nahoru. Hlavu držíte v prodloužení s páteří, což znamená, že koukáte přibližně 3m před sebe. V horní pozici srovnáte záda a stáhnete lopatky k sobě. Držte tělo dvě sekundy ve vzpřímené pozici a pak opatrně spusťte činku zpět k zemi, aniž byste přitom uvolnili břišní a bederní svalstvo. Nádech před tahem, výdech na konci pohybu.

Poznámka: Sumo mrtvý tah se od toho konvenční liší na první pohled, protože základní odlišností je postavení chodidel. Místo mírného rozkročení na šířku ramen jsou chodidla až téměř u jednotlivých kotoučů a špičky směřují směrem ven. Mnohem menší zátěž je kladena na zádové svaly a namísto toho téměř veškerou práci provádí stehenní a hýžďové svaly.

Zapojené partie

Čtyřhlavý sval stehenní, adduktory, hýžďové svaly, v menší míře vzpřimovače. 

Nejčastější chyby

Nepokládání činky úplně na zem –  pokud nepoložíte činku na zem, může se stát, že budete v důsledku vysoké váhy příliš zatěžovat záda, bederní část a kolena. 

Stojíte příliš daleko od činky, prohýbání se ve vzpřímené pozici, kulacení zad při provádění cviku, krčení rukou během cvičení.

Tipy pro začátečníky

Tento cvik je komplexní a velice složitý na techniku, proto je zezačátku dobré volit nízkou váhu a naučit se daný pohyb. Jedinci se slabším úchopem mohou využít trhačky, aby jim osa neklouzala z ruky.

Složení tréninku

Počet opakováníCíl tréninku
1-6 ×Maximální sila
7–12 ×Nárůst svalů
13–20 ×Silová vytrvalost